3 letá záruka 14 dní na vrácení zboží

Vlna za vlnou – posilovací lana pro funkční trénink

Trénink s lanem je velmi zvláštní formou funkčního tréninku – protože dlouhé posilovací lano se zaměřuje na vytrvalost, sílu a koordinaci. A protože lana nejsou pevným tréninkovým zařízením, bude každé opakování trochu jiné. Efektivní trénink lze provést ve velmi krátkém čase a s velkou dávkou zábavy a dynamiky.

Co přesně jsou posilovací lana?

Posilovací lana jsou tréninková lana, která mají díky své délce a tloušťce určitou vlastní hmotnost, což z nich činí ideální tréninkový předmět. Na rozdíl od běžných lan jsou lana opatřena pogumovanou rukojetí, takže se nerozplétají a pohodlně se drží.

Jak se trénuje s posilovacím lanem?

Úkolem cvičence je rozhoupat lano a udržovat ho v pohybu. V praxi to však není tak jednoduché jako v teorii, protože posilovací lano vyvíjí vlastní dynamiku v důsledku tvaru vlny a setrvačnosti hmoty. Stabilitu lze dosáhnout pouze ve stoje, což vyžaduje pevný dřep. Aby se lano nevytáhlo z pozice uprostřed těla, musí jádro těla kontrolovat pohyby během každého cvičení. Posilovací lana současně trénují sílu těla, svaly paží, silovou vytrvalost, stabilitu nohou a kardiovaskulární systém.

Nejlepší cviky pro trénink s posilovacími lany – tyto cviky jsou klíčem k úspěchu při tréninku

Silový trénink s lanem nabízí nespočet různých cviků, které závisí na vaší tělesné hmotnosti, hmotnosti lana a samozřejmě na vašich vlastních požadavcích. Klasické cviky, jako jsou střídavé vlny, vlny na podlaze nebo power slam, však patří do každého intenzivního tréninku s lany. Tyto cviky totiž velmi dobře ilustrují silné stránky cvičení s posilovacím lanem – vysokého stupně námahy lze dosáhnout jen několika opakováními a ve velmi krátkém čase. A jak funkční trénink vyžaduje, tělo je trénováno jako jeden celek, protože každý silový impuls musí být koordinován od prstů na nohou až po ruce.

Nákup správného posilovacího lana

Při nákupu lana je třeba zohlednit hmotnost a délku, které jsou samozřejmě vzájemně závislé. Existují také různé tloušťky lan, které také ovlivňují hmotnost. Čím delší je lano, tím náročnější je trénink. Délka lana však klade nároky i na prostor a samotného cvičence, aby bylo zajištěno, aby se švih skutečně správně přenášel na kotvení. Krátká lana (přibližně šest metrů dlouhá) jsou obvykle určena pro použití ve fitness studiích, zatímco delší lana (12–15 metrů dlouhá) jsou ideální pro venkovní použití.

Co potřebuji k tréninku na laně?

Pro trénink s posilovacím lanem není potřeba žádné další příslušenství, pouze ukotvení lana. K tomuto účelu se hodí příčky fotbalových branek nebo i sloupy veřejného osvětlení, stožáry či stromy. Je důležité, aby měl kotevní sloupek vysokou stabilitu. Kromě toho je optimální co nejrovnější podlaha (betonová, dřevěná nebo vinylová), aby byly vibrace přijímány a přenášeny rovnoměrně. Na měkčí trávě se například snižuje dynamika cvičení, jako je silový úder, takže zde nikdy nenajdete správný rytmus.

Posilovací lana pro větší výkon

Ať už jde o sílu, rychlost nebo napětí těla – posilovací lana jsou dokonalým tréninkovým zařízením pro funkční tréninkové jednotky, které jsou náročné a dynamické. Pro intenzivní trénink, krátké pocení nebo vyčerpávající trénink HIIT je sotva lepší tréninkový partner než těžké posilovací lano.

Nahoru