Plyometrické bedny

Plyometrické bedny: funkční trénink celé dolní poloviny těla

Plyometrická bedna se používá pro skoky na bednách – ale nejen na to. Všechna stepovací cvičení, pro která se obvykle používá stepper nebo schodolez, lze provádět také na bedně. Tempo se snižuje, amplituda pohybu se zvyšuje. Zátěže v rukou mohou navíc zvýšit intenzitu. Plyometrické bedny jsou jednoduchým zařízením pro všestranný funkční trénink.

Skákání s boxem a bez boxu: rozdíly

Skákání ve stoje je velmi intenzivní cvičení: procvičuje všechny svaly nohou. Pokud přitáhnete kolena k hrudníku, procvičíte současně svaly trupu, kyčle a přímé břišní svaly. Již po několika opakováních se zvýší puls. Rozdíl mezi skákáním s bednou a bez bedny je v dopadu: pokud skáčete na zemi, musíte vědomě tlumit a věnovat velkou pozornost svému postoji. V opačném případě hrozí poškození kolenních kloubů a meziobratlových plotének. Přistání na bedně je snazší: pokud dopadnete výš, než odkud jste vyskočili, automaticky udržíte záda rovná a kolena pokrčená. Kromě toho je třeba absorbovat mnohem méně energie. Skákání z bedny zpět na zem je snadné – chrání klouby. Další výhodou boxu je, že udržuje rovnoměrné skoky. Pokud skáčete s bednou, nezačnete skákat příliš vysoko nebo nezpomalíte při posledních opakováních.

Jaké jsou typy plyometrických beden?

Pokud si chcete koupit bednu online, je třeba zvážit dvě věci: materiál a velikost.

  • Nejjednodušší plyometrické bedny jsou robustní dřevěné bedny, které jsou zevnitř vyztužené, aby vydržely skok. Kromě toho musí mít dobrý box dostatečně velký půdorys, aby se nepřevrátil. Dřevěné bedny jsou pohodlné, snadno se udržují a mají dlouhou životnost.
  • Polstrované bedny (měkké plyometrické bedny) pomáhají začátečníkům překonat strach z bedny: kdyby se skok opravdu nepovedl, neodřeli byste si holeně o polstrovanou bednu. Proto je pro mozek snazší začít s měkkou plyometrickou bednou.
  • V některých tělocvičnách se používají plyometrické bedny s kovovým rámem.

Nákup plyometrické bedny – jakou velikost zvolit?

Správná velikost boxu závisí na dvou věcech: na vaší tělesné velikosti a na plánovaných cvicích. Většinu boxů lze otáčet, takže stejný plyometrická bedna má různou výšku.

  • Ploché bedny (15 cm) se používají ve funkčním tréninku pro krátké, rychlé skoky a pro krokové cviky, při nichž se nohy pohybují jedna za druhou.
  • výška skoku pro začátečníky je 30 cm. Tato výška se používá také v pokročilé verzi krokových cvičení.
  • Obvyklá výška pro dospělé je 45 cm.
  • Box o výšce 60 cm používají pokročilí nebo velmi vysocí sportovci.
  • Díky sadě plyometrických beden různých velikostí můžete měnit obtížnost a vytvořit si tak pestrý trénink.

Péče: takto box vydrží dlouho

Dřevěná bedna nepotřebuje velkou péči: pokud se ušpiní, stačí ji otřít a je hotovo. Na dřevěnou bednu můžete skákat v botách i bez nich.

Polstrované plyometrické bedny lze také otírat. Kryt je vyroben z PVC. Po letech používání může být nutné vyměnit pěnovou výplň; potah lze za tímto účelem otevřít pomocí zipu.

Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků
Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků