Klimatizace do bytu

Vyberte
Seřazeno podle
13 Výsledky pro "Klimatizace do bytu"
Filtr a řazení

Klimatizace do bytu

V autech a obchodních domech ale i v domácnosti se nejčastěji těží z osvěžujících účinků těchto chladicích zařízení. Klimatizace mohou být integrované do každé domácnosti, ale na trhu jsou dostupné nejrůznější modely, které jsou velmi odlišné energetickou účinností a způsobem montáže.

Jak funguje klimatizace?

Klimatizace zajišťuje příjemné prostřední v místnosti, a proto může přispět ke zlepšení domácí i pracovní atmosféry. Spolu s nižší teplotou přináší i nižší vlhkost vzduchu. Ideální je rovnoměrně větrat střídavě s přísunem chladného vzduchu, protože náhlá změna mezi chladem a teplem je nezdravá na krevní oběh a náročná pro váš organismus.

Provoz klimatizace je podobný chladničce: plynová chladicí látka z kompresoru se nasává, plyn se zahřívá a to výrazně zvýší vnitřní tlak. Prostřednictvím tlakového potrubí se horká pára přivádí do kondenzátoru, který je zase chlazený ventilátorem. Pára zkapalňuje a dosahuje na tzv. škrtící ventil.

Při průtoku tímto úzkým otvorem je kapalina náhle úplně chladná. Nakonec tekutina vstupuje do výparníku, kde se odstraňuje teplo vzduchu z místnosti. Konstantně se tak odpařuje vznikající teplo. To znamená, že klimatizace nefunguje dodáváním chladu, ale odváděním tepla.

Kolik energie spotřebuje klimatizace?

Kdo chce koupit klimatizační jednotku, by měl vzít v úvahu energetickou náročnost zařízení. Pokud probíhá vyhřívání místnosti relativně snadno, odvod tepla je technicky výrazně náročnější, a proto se spotřebuje vyšší množství energie.

To znamená, že klimatizační systémy spotřebují relativně více energie. Prostřednictvím neustálého vývoje jednotlivých ovládacích prvků klimatizací však účinnost zařízení roste. Koupit klimatizační jednotku má smysl, pokud jde o nové zařízení. 

Klimatizace se pohybují v různých energetických třídách od A+++ (energeticky velmi úsporná) až po D (neúsporná). V souladu s novými platnými zákony musí mít nově vyrobené klimatizace energetickou účinnost minimálně B. Třída je určená pro rovnováhu mezi výkonem a chladicí kapacitou. Cekově je možné říci, že klimatizace třídy A+, A++ a A+++ jsou považovány za ekologicky a ekonomicky životaschopné.

Dvoudílný klimatizační systém funguje tišeji než jeho mobilní konkurent, protože kompresor je na venkovní straně stěny a ne v místnosti. Dvoudílná zařízení jsou velmi účinná a užitečná. Dodatečná montáž je však spojená s obtížemi, zejména pokud se jedná o instalaci ve společných prostorách. 

Problémem je šum na venkovní straně, který může způsobovat problémy se sousedy, dále je nutná instalace odbornou firmou, což zvyšuje náklady na pořízení. Celkově můžeme říci, že dělené systémy jsou dobrou volbou například v novostavbě nebo ve vlastním rekonstruovaném bytě/domě. V pronajaté nemovitosti je výhodnější využít flexibilitu mobilní klimatizačních jednotek, a to i proto, že mohou být během zimy uložené .

 
Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků
Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků