Čističky vzduchu

Čističky vzduchu

Čistička vzduchu je praktickým pomocníkem nejen pro alergiky, ale pro každou domácnost. Efektivně zlepšuje stav vzduchu v domácnosti, což ocení rodiny s malými dětmi, majitelé domácích mazlíčků i ti, kdo žijí ve městě. Jak se čističky vzduchu liší a jak vybrat tu pravou? Přečtěte si více.

Čistička vzduchu a její výhody

Čističky vzduchu se v posledních letech stávají součástí mnoha moderních domácností. Není divu, kvalitnější a zdravější vzduchu ocení každý z nás, nejen alergici a astmatici. Co všechno čistička vzduchu dokáže?

 • Filtruje ze vzduchu prach, pyly, toxiny a roztoče.
 • Eliminuje plísně, bakterie, kvasinky a viry.
 • Některé modely zvlhčují suchý vzduch.
 • Odstraňuje nepříjemné zápachy, například kouře či z domácích mazlíčků.

Čističky vzduchu se mohou lišit provedením i formou filtrace

Čističky vzduchu jsou k dostání v několika variantách. Klasická čistička vzduchu slouží k pročištění vzduchu, čistička vzduchu se zvlhčovačem dokáže zvlhčit nepříjemný suchý vzduch. Poslední kategorií je čistička vzduchu s ionizátorem, která efektivněji likviduje alergeny v ovzduší a je velmi výkonná.

Čističky vzduchu ovzduší pročišťují pomocí filtrů. Většina modelů kombinuje hned několik druhů filtrace pro maximálně efektivní výsledky. Jak se jednotlivé filtry označují a jaký je mezi nimi rozdíl?

 • HEPA filtr je nejoblíbenější variantou. Zachycuje pevné částice, plísně, roztoče, bakterie a viry a vyniká vysokou účinností (většinou téměř 100%). Tento typ filtru se musí pravidelně měnit.
 • Uhlíkový filtr dokáže odstranit pachy i jedovaté látky.
 • Elektrostatický filtr funguje stejně jako HEPA filtr, ale je omyvatelný, takže se nemusí vyměňovat.
 • Vodní filtr efektivně zachycuje především prach a pomáhá také zvlhčovat vzduch v místnosti. Filtr není třeba měnit, není ale tak účinný jako HEPA filtr.
 • Prachový předfiltr zvyšuje účinnost dalších filtrů.

Co zvážit při výběru čističky vzduchu?

Pokud vybíráte čističku vzduchu, kromě filtrace se zaměřte na několik dalších důležitých parametrů, jako je výkon, velikost místnosti, funkce, hlučnost či design.

Čistička vzduchu by měla být dostatečně výkonná

Aby čistička vzduchu skutečně zvládla ovzduší v domácnosti dokonale pročistit, musí být dostatečně výkonná. Vzduchový výkon se pak odvíjí od velikosti místnosti, v níž bude čistička umístěna. Optimální hodnotu výkonu zjistíte snadno – vynásobte podlahovou plochu místnosti v metrech čtverečních s výškou stropu v běžných metrech a výsledek vynásobte 2,5×. Výsledkem bude potřebný výkon v m3/h. Jestliže ale vaši domácnost obývají alergici, volte výkon ještě vyšší.

Hlučnost čističky vzduchu

Čistička vzduchu je spotřebič, který je v provozu několik hodin denně a často i přes noc. Pokud ji tedy budete mít umístěnou v ložnici či obývacím pokoji, rozhodně se zaměřte i na její hlučnost. Ideální je zvolit model s regulací výkonu nebo nočním módem, během nějž čistička vzduchu sníží výkon a tím pádem i svou hlučnost.

Funkce čističky vzduchu

Moderní čističky vzduchu jsou zpravidla vybaveny řadou praktických funkcí pro snazší ovládání, údržbu a lepší výkon. S jakými funkcemi se můžete setkat?

 • Časovač vám umožní nastavit přesnou dobu chodu čističky.
 • Regulaci výkonu oceníte nejen v noci, umožní vám zvyšovat a snižovat výkon čističky například v souvislosti s pylovou sezonou.
 • Senzor kvality ovzduší samostatně sleduje stav vzduchu v domácnosti a podle něj nastavuje optimální výkon čističky.
 • Wi-Fi vám umožní připojit čističku na domácí síť a ovládat ji pomocí mobilního telefonu.
 • Displej usnadňuje ovládání čističky a umožní vám sledovat nejrůznější statistiky.
 • Funkce ventilátoru osvěží vzduch.
 • Funkce zvlhčování vzduchu eliminuje suchý vzduch v domácnosti.
 • Čistička s ionizátorem potěší vyšším výkonem.

Design čističky vzduchu

Čistička vzduchu je spotřebič, který je na očích, proto by měla do interiéru co nejlépe zapadnout. Moderní čističky vzduchu z naší nabídky vás svým designem rozhodně potěší. Jsou nesmírně elegantní a nadčasové, takže se skvěle hodí jak do obývacího pokoje, tak i do ložnice nebo třeba do kanceláře. Vybírat můžete jak z bílých, tak i černých či stříbrných čističek vzduchu.

Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků
Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků