3 letá záruka 14 dní na vrácení zboží

Vinotéky

Vinotéky

Patříte mezi milovníky vína a rádi si svůj oblíbený nápoj dopřáváte optimálně vychlazený? Pak by vinotéka neměla ve vaší domácnosti rozhodně chybět. Vinotéky se liší nejen designem a velikostí, ale i počtem zón, způsobem chlazení a řadou dalších důležitých parametrů. Přečtěte si více a vyberte si tu správnou vinotéku pro vaše potřeby.

Vinotéka patří mezi základní vybavení každého milovníka vína. Jedině vinotéky dokáží víno vychladit přesně na tu teplotu, jakou potřebuje, aby co nejlépe chutnalo. Vinotéky jsou v současné době k dostání v mnoha velikostech a provedeních, takže ji snadno umístíte i do menší domácnosti.

Počet zón vinotéky je nejdůležitějším parametrem

Před nákupem vinotéky je třeba nejprve zvážit, jaké druhy vín v ní budete nejčastěji skladovat a podle toho zvolit počet zón.

  • Jednozónové vinotéky jsou ideální pro ty, co preferují jeden druh vína. V celém spotřebiči je možné nastavit pouze jednu teplotu.
  • Dvouzónové vinotéky vám umožní nastavit si dvě odlišné teploty ve dvou zónách, například pro bílé a červené víno.
  • Vícezónové vinotéky využijete, pokud skladuje několik druhů vín. Zón může být ve spotřebiči až šest.
  • Vinotéky bez oddělených zón

Volně stojící nebo vestavná vinotéka?

Dalším důležitým parametrem je způsob umístění vinotéky. K dostání jsou modely jak volně stojící, tak vestavné. Vestavná vinotéka je předurčena k zabudování do kuchyňské linky, kde dokonale splyne s interiérem. Volně stojící vinotéka vám dodá vyšší variabilitu při hledání optimálního místa.

Kapacita vinotéky a její rozměry

Kapacita vinotéky se obvykle udává podle počtu lahví, méně často v litrech. Obecně platí, že malé vinotéky, které pojmou 1 – 8 vín, jsou ideální do menších domácností. Ty největší vinotéky naopak pojmou až kolem 200 lahví, jde už ale o skutečně velké spotřebiče. Pokud zvolíte vestavnou vinotéku, nezapomeňte si před nákupem důsledně ověřit její rozměry pro vestavbu.

Co dalšího zohlednit při výběru vinotéky?

Kromě počtu zón, kapacity a velikosti vinotéky je třeba zohlednit ještě několik dalších parametrů. Vinotéka by měla být co možná nejúspornější, tichá a potěšit vás může nejrůznějšími funkcemi.

Způsob chlazení vinotéky

Vinotéky se odlišují také způsobem chlazení. Ten pak ovlivňuje spotřebu energie i pořizovací cenu spotřebiče.

  • Chlazení pomocí termoelektrického článku nevyužívá chladicí kapalinu, ale funguje na principu Peltierova článku. Vinotéky s tímto systémem chlazení jsou levnější a tišší, na druhou stranu mají nižší výkon, delší dobu vychlazení vína a vyšší spotřebu.
  • Chlazení pomocí kompresoru funguje podobně jako v ledničce, tedy s využitím chladicí kapaliny. Kompresorové vinotéky mají vyšší výkon, rychleji chladí a jsou energeticky úsporné. Některé modely ale mohou být celkem hlučné.

Spotřeba energie vinotéky

Před pořízením vinotéky je také vhodné brát v potaz její spotřebu. Jde totiž o spotřebič, který běží celý den, stejně jako lednice či mrazák, takže se na účtu za elektřinu rozhodně projeví. Ideální je tak zvolit co možná nejúspornější model. Vinotéky s nízkou spotřebou energie spadají do energetické třídy A, ty s nejvyšší spotřebou do třídy G. O spotřebě vybraného modelu vás bude informovat energetický štítek.

Domácí vinotéka by neměla být příliš hlučná

Pokud budete mít vinotéku umístěnou v kuchyni či obývací části, zaměřte se také na její hlučnost. Výše už jsme zmiňovali, že kompresorové vinotéky jsou o něco hlasitější než termoelektrické. A jaká je optimální hodnota? Vinotéka s hlučností do 40 dB by vás nijak zvlášť rušit neměla – tato hodnota totiž odpovídá běžnému šumu v domácnosti.

Vinotéky mohou mít různé funkce

Moderní vinotéky jsou vybaveny funkcemi pro snazší obsluhu a efektivnější chlazení. Jaké jsou ty nejoblíbenější?

  • LED osvětlení dokonale osvítí každé zákoutí vinotéky, zároveň v ní ale nebude zvyšovat teplotu tak, jako klasické osvětlení. Potěší i dlouhou životností a nízkou spotřebou energie.
  • Displej vás bude informovat o nastavené teplotě, vlhkosti a dalších důležitých věcech.
  • Zámek vám umožní vinotéku zamknout.
  • UV filtr ve dvířkách zabrání znehodnocení vína slunečními paprsky.
  • Superchlazení je funkce, díky níž vinotéka rychle sníží teplotu, aby bylo vaše víno vychlazeno co nejrychleji.
  • Antibakteriální ochrana účinně zabraňuje šíření bakterií uvnitř spotřebiče.
  • Pachový filtr udrží vzduch uvnitř vinotéky svěží a bez zápachu.

Design vinotéky

Vinotéka je spotřebičem, který je neustále na očích, proto byste neměli podcenit ani její design. Většina výrobců nabízí vinotéky v černé či stříbrné barvě, u nás ale seženete modely i v méně obvyklé červené a bílé barvě. Vinotéky mají většinou prosklené dveře, proto se zaměřte i na vzhled polic. Oblíbenými materiály u polic je nerez a stylové, ale zároveň i praktické dřevo.

Tipy na správné umístění vinotéky

Aby vinotéka zvládla vaše víno vychladit na optimální teplotu, je třeba jí najít vhodné místo. Pokud to dispoziční vlastnosti vaší domácnosti umožňují, držte se těchto tipů:

  • Vyhněte se přímým slunečním paprskům, které znehodnocují víno a také zvyšují teplotu uvnitř vinotéky. Ta pak spotřebuje více energie.
  • Vinotéku umístěte co nejdál od radiátorů a krbu či krbových kamen.
  • Při vestavbě do kuchyňské linky myslete na to, že vinotéka by měla být co možná nejdál od varné desky a trouby.
Nahoru