Peletová a plynová kamna

Peletová a plynová kamna

Peletová a plynová kamna vám umožní si v chladných dnech přitopit a dodají vaší domácnosti hřejivou a útulnou atmosféru. Jak se tato kamna liší, kam se jednotlivé druhy hodí a jak vybrat ta správná? Přečtěte si více.

Kamna byla dlouhá desetiletí nezbytnou součástí domácností a nyní se tento trend vrací. Umožní vám si přitopit pouze v části domu, například v obývacím pokoji. Kromě hřejivého tepla vás potěší i energetickou úsporností, protože klasické topení budete moci vypnout a tím snížíte náklady na vytápění. Jak peletová, tak i plynová kamna vynikají kompaktními rozměry, díky nimž se hodí i do menších místností.

Peletová nebo plynová kamna? Která varianta pro vás bude vhodnější?

Peletová a plynová kamna se liší způsobem ohřevu. Plynová kamna jsou nejčastěji na propanbutan, mohou být ale i kombinovaná s elektrickým topidlem. V peletových kamnech se spalují dřevěné pelety. Jejich instalace je náročnější, protože potřebují odtah do komína, na druhou stranu je vytápění peletami velmi levné a mnohem jednodušší než topení dřevem. Plynová kamna naopak nabízí snadnou instalaci bez nutnosti stavebních úprav, vytápění plynem je ale finančně náročnější.

Jak fungují kamna na pelety?

Peletová kamna jsou v současné době hitem, a to nejen díky nízké finanční náročnosti na vytápění, ale i díky komfortní obsluze. V peletových kamnech se spalují dřevěné pelety, což jsou v podstatě nevyužité zbytky dřeva, které jsou ale mnohem levnější než dřevo, a zároveň jsou velmi šetrné k životnímu prostředí.

Peletová kamna disponují zásobníkem na pelety, díky němuž je vytápění velmi snadné. Stačí jej naplnit a kamna si automaticky vezmou tolik pelet, kolik potřebují a vy si tak nemusíte lámat hlavu s přikládáním. Ovládat je můžete pomocí panelu s displejem nebo dálkovým ovladačem a nastavit lze dobu provozu, topný výkon a další důležité parametry. Moderní peletová kamna disponují i automatickým zapalováním, které jejich obsluhu ještě více zjednodušuje.

Jak fungují plynová kamna?

Plynová kamna nejčastěji fungují ve spolupráci s propanbutanovou bombou, některé modely ale lze připojit přímo na přípojku plynu. Představují skvělou alternativu na chatu, do dílny i do venkovních prostor, pokud jsou chráněné před nepřízní počasí. Vynikají rychlou výhřevností a jednoduchou instalací – stačí je vybavit LPG bombou a můžete topit. Je ale třeba myslet na pravidelné větrání, protože plynová kamna při provozu spotřebovávají kyslík.

Plynová kamna, někdy nazývána také jako vafky, ale mohou být vybavena odtahem přes zeď a takové modely samozřejmě zvyšují bezpečnost při topení. Vafky s odtahem se zpravidla umisťují pod okno a jedenkrát ročně by měly projít odbornou údržbou technika.

Vybíráme peletová kamna

Jaký výkon by měla mít peletová kamna?

Pořizujete-li si kamna na pelety, hlavním parametrem je velikost prostoru, který budete vytápět. Od něj se totiž odvíjí potřebný výkon. Při vytápění běžné místnosti až dvou budou dostatečná kamna s výkonem 10 kW. Velmi praktické je, pokud mají peletová kamna regulaci výkonu – v noci či během vaší nepřítomnosti si můžete nastavit nižší teplotu a tím opět o něco snížíte náklady na vytápění.

Ovládání peletových kamen

Aby pro vás bylo topení co možná nejkomfortnější, vyberte si peletová kamna s displejem, který vám pomůže nastavit si potřebné parametry, a budete díky němu mít dokonalý přehled o topení. Praktické je také dálkové ovládání, díky němuž můžete kamna ovládat třeba z gauče.

Velikost zásobníku na pelety

Zásobník na pelety by měl být dostatečně velký, abyste nemuseli příliš často přikládat a mohli si tak na maximum vychutnat výhody, které kamna na pelety oproti krbu či krbovým kamnům nabízí. Platí, že kamna se zásobníkem na 18 kg dřevěných pelet vydrží topit až 30 hodin, samozřejmě v závislosti na zvoleném výkonu.

Plynová kamna vybírejte podle výkonu, spotřeby a funkcí

Jak výkonná plynová kamna zvolit?

Jestliže vaše volba padla na plynová kamna, zaměřte se v první řadě rovněž na výkon.

  • Místnosti do 50 m3 vytopí plynová kamna s výkonem 2,5 kW.
  • Pro vytápění prostor o velikosti 100 až 150 m3 zvolte plynová kamna s výkonem 4,2 kW.

Spotřeba plynu

Spotřeba plynu je dalším důležitým parametrem. Platí, že čím výkonnější plynová kamna si pořídíte, tím více plynu spotřebují. Například plynová kamna na propanbutanovou láhev s výkonem 4,2 kW spotřebují 0,30–0,36 kilogramu plynu za jednu hodinu. Ideální je zvolit model s možností regulace výkonu.

Plynová kamna nabízí funkce pro pohodlný a bezpečný provoz

Aby bylo topení v plynových kamnech co nejbezpečnější, opatřují je výrobci praktickými funkcemi. Mezi ně patří například automatické zapalování, pojistka proti převrhnutí či hlídač spalin. Nezbytností by měla být pojistka při nedostatku kyslíku, která kamna v případě potřeby automaticky vypne.

I design hraje roli. Vaše nová kamna mohou být dominantou místnosti

Jak kamna na pelety, tak i kamna plynová potěší i vaše oko a stanou se nepřehlédnutelným prvkem v místnosti. Moderní kamna totiž přestavují stylový doplněk, který podtrhne každý interiér a náležitě jej zútulní. A nemusíte se přitom omezovat pouze na tradiční černou barvu. Moderní kamna mohou být zpracována i v bílé, šedé či béžové barvě.

Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků
Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků