Jak vybrat vinotéku? Odpovídáme na 5 nejčastějších otázek
Nepohrdnete pohárem kvalitního vína? Pořiďte si vlastní vinotéku, se kterou budete mít správně vychlazené víno vždy po ruce. Zároveň jde o elegantní domácí spotřebič, které dodá Vašim prostorům šmrnc. Na následujících řádcích Vám pomůžeme se zorientovat při výběru té správné vinotéky pro Vaší domácnost. Dozvíte se to nejdůležitější o kapacitě, účelu, spotřebě energie, umístění a designu vinoték.
1. Kolik lahví skladujete?
Kapacitu nové vinotéky doporučujeme volit dle toho, kolik lahví v ní plánujete chladit. Pokud patříte mezi typ, které si dopřejete pohár vína spíše zřídka, rozumnou volbou pro Vás bude menší vinotéka s kapacitou do 18 až 16 lahví. V případě, že jste skutečný milovník vína a oblíbený nápoj plánujete skladovat ve velkém, dostupné jsou i modely vyšší třídy s kapacitou 100 a více lahví.
2. Kolik různých druhů vína?
Bílé, červené nebo růžové? Pokud preferujete jeden druh vína, je pro Vás tím pravým jednozónová vinotéka. Při dvou a více druzích vína sáhněte raději po dvouzónové , respektive vícezónové vinotéce, která má různé teplotní zóny oddělené příčkami. Každou z jednotlivých zón vinotéky umíte samostatně vychladit na požadovanou teplotu, čím zachováte maximální kvalitu jednotlivých vín.
3. Jakou energetickou třídu zvolit?
Při výběru nové vinotéky myslete na to, že jde o spotřebič s celodenním provozem, a proto je nutné počítat s určitou spotřebou energie. Na energetickém štítku, který musí míti podle zákona povinně každý spotřebič, najdete zařazení do energetické třídy. Nejúspornější vinotéka nese označení písmenem A (případně A+ nebo A++), naopak nejvíce energie spotřebuje vinotéka s označením G.
Vinotéky s termočlánkem se pohybují v nižších cenových hladinách, mají však s porovnáním s kompresorem přibližně dvojnásobně vyšší spotřebu energie. Výhody vinotéky s termočlánkem jsou nulové hlučnost a nulové vibrace. Při kompresorové vinotéce počítejte s vyšší vstupní investicí, která se Vám však zanedlouho vrátí v podobě energetických úspor. K tomu nabízí výrazně lepší výkon i účinnost chlazení než vinotéka s termočlánkem.
4. Kam umístit vinotéku?
Ať už se rozhodnete pro vestavěnou či volně stojící vinotéku, nepodceňte její vhodné umístění. V první řadě by na Vaši vinotéku neměly dopadat sluneční paprsky, abyste se vyhnuli znehodnocení vína i zvýšení spotřeby energie na vychlazení. Nezapomínejte taktéž na fakt, že zadní část vinotéky potřebuje dostatečný prostor na odvod tepla, aby nedocházelo k přehřívání. Myslete i na pohodlné otevírání dvířek a celkový přístup k vinotéce při manipulaci s vínem.
5. Jaký materiál preferujete?
Nerezová ocel, sklo či dřevo patří mezi nejpoužívanější materiály, se kterými se můžete setkat u vinoték. Chromové drátěné police jsou obvykle finančně dostupnější alternativou, dřevěné police zas pomáhají udržovat optimální vlhkost ve vinotéce. Sklo na dvířkách může být matné, průhledné, případně tónované. Výběr je jen na Vás a Vašich preferencích.