Hrazdy

Najděte si správnou hrazdu

Shyby na bradlech jsou náročné a spolu s kliky patří k nejúčinnějším cvikům v silovém tréninku. Už jen z tohoto důvodu se vyplatí pravidelně cvičit shyby. Pokud chcete dosáhnout rychlých výsledků, ale nemůžete chodit do posilovny každý den, měli byste zvážit pořízení vlastní hrazdy pro domácí použití.

Ale která hrazda je ta pravá? Přestože neexistuje univerzální odpověď, níže popíšeme různé modely a funkce a doufejme, že vám hledání správné hrazdy usnadníme.

Nákup hrazdy: co je třeba zvážit?

Existuje mnoho různých typů hrazd. Výběr je široký, existují hrazdy na stěnu, na strop, na rám dveří, hrazdy s různými možnostmi úchopu nebo maximální hmotností, hrazdy různých velikostí nebo z různých materiálů. Proto je vhodné před nákupem pečlivě zvážit své požadavky na hrazdu a také zkontrolovat, zda je vybraná hrazda skutečně splňuje.

Pokud například nemáte dostatek místa na stěně, může vás zajímat stropní hrazda. Pokud si potrpíte na elegantní design, měli byste se poohlédnout po extravagantních hrazdách, protože existují skutečné skvosty, které se zaručeně hodí do každého interiéru. Smysluplné je vybírat hrazdy podle jejich možností rozšíření. Velmi praktické jsou například některé nástěnné nebo stropní hrazdy, na které lze připevnit další tréninkové vybavení, například závěsný posilovací systém nebo boxovací pytel.

Jaké jsou rozdíly mezi hrazdami?

Téměř žádná hrazda není stejná jako jiná, a to je dobře, protože právě díky různým možnostem upevnění a úchopu je trénink na hrazdě tak efektivní. V domácnostech se nejčastěji používají hrazdy na stěnu, strop nebo dveře. Hrazdu lze snadno připevnit ke dveřím bez vrtání upnutím do rámu dveří. Tyč se připevňuje k rámu dveří přitlačením a vzepřením, což umožňuje instalaci bez vrtání a šroubování.

Je však třeba říci, že nosnost a variabilita úchopu je u této varianty nižší. Nástěnné hrazdy jsou jiné: jejich instalace je o něco náročnější, ale jsou nejbezpečnějším a nejúčinnějším typem hrazdy. Proč? Tyto hrazdy často nabízejí různé varianty úchopů, a umožňují tak podstatně pestřejší trénink než hrazdy ve dveřích. V neposlední řadě je třeba zmínit montáž na strop.

Jak už název napovídá, hrazda je umístěna na stropě. Tato varianta je v mnoha ohledech podobná nástěnným hrazdám. Pokud je stropní hrazda správně nainstalována, je dostatečně stabilní a odolná. Oproti nástěnné hrazdě má však jednu výhodu: šetří místo a lze ji namontovat uprostřed místnosti. To má velkou výhodu: trénink lze doplnit dalšími cviky, například přítahy kolen, které posilují břišní svaly.

Jaké jsou možnosti úchopu na hrazdě?

Technika úchopu při shybech a přítazích je stejně rozmanitá jako sestava. Klasicky existují čtyři varianty úchopu: úzký a široký úchop, spodní a horní úchop. V závislosti na typu úchopu může být trénink různorodý a mohou být zapojeny různé svaly. Úzký úchop procvičuje především prsní svaly, latissimy a bicepsy. Široký úchop je zaměřen na zádové svaly. Další informace o různých typech úchopů najdete v našem průvodci cviky na hrazdě.

Jak mám hrazdu upevnit?

Instalace hrazdy závisí především na tyči. Jak bylo popsáno výše, modely se liší nejen svými funkcemi, ale také svým upevněním. Je však důležité, aby byly všechny hrazdy řádně upevněny podle návodu k obsluze. Kromě samotné instalace byste měli věnovat pozornost také bezpečnostním pokynům, například maximální hmotnosti. Zejména pokud používáte další závaží v podobě zátěžových vest nebo opasků. Náš tip: Na první trénink pozvěte druhou osobu, aby pozorovala vaši práci a zkontrolovala, zda vše drží.

Jaké cviky jsou podobné shybům a jaké jsou jejich varianty?

Shyby jsou obvykle součástí tréninku horní části těla. To znamená, že pozornost je obvykle zaměřena na paže, hrudník a záda. Nicméně klasický shyb lze snadno modifikovat změnou techniky úchopu a v závislosti na úchopu lze zapojit další nebo jiné svaly. Například úzký shyb pod rukama představuje dodatečnou zátěž pro bicepsy. Čím širší je úchop, tím více se zapojuje velký zádový sval.

Pokud se k tomu přidají nohy, například prostřednictvím přímého nebo pokrčeného natahování nohou, aktivují se také břišní svaly. Oblíbeným cvičením je také vis na hrazdě. Na rozdíl od výše popsaných cviků slouží méně k budování svalů a více k pohyblivosti a zdravotní prevenci. Každodenní visení na hrazdě uvolňuje napětí a blokády v páteři, posiluje sílu úchopu a otevírá ramenní klouby.

Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků
Přihlášení
Vložte sem vaši e-mailovou adresu.
Zadejte minimálně 6 nebo více znaků